Elektrykiem po Półwyspie Helskim

Elektrykiem po Półwyspie Helskim

Między Władysławowem a Helem prowadzone są testy w ramach prac badawczo-rozwojowych nad elektromobilnością z wykorzystaniem stacji ładowania małych pojazdów i rowerów elektrycznych.

Stacje ładowania małych pojazdów elektrycznych (rowery i hulajnogi elektryczne), na których będzie można podładować również urządzenia mobilne, zostały ustawione przy dworcach we Władysławowie i Helu. Oprócz nich na każdej stacji znajdzie się 10 rowerów elektrycznych. Będą mogli z nich skorzystać wszyscy zainteresowani po uiszczeniu opłat wskazanych w cenniku usługi, za pomocą specjalnej aplikacji dostępnej do pobrania na stronie rowery.pkp.einfleet.eu, działającej pod systemem Android. Koszt godziny jazdy na elektrycznym rowerze wyniesie 20 zł, przy czym minimalna kwota, jaką trzeba będzie zasilić konto, to 40 zł.

Pilotaż jest częścią prac badawczo-rozwojowych, które prowadzimy w Grupie PKP nad rozwojem elektromobilności oraz tzw. transporcie na ostatniej mili z wykorzystaniem pojazdów elektrycznych. Najlepszym sposobem przed wdrożeniem docelowych rozwiązań jest ich sprawdzenie w rzeczywistości, stąd pomysł na przeprowadzenie testów na jednej z bardziej malowniczych tras rowerowych na Pomorzu. Tak jak każdy projekt badawczy po zakończeniu testów zostanie poddany weryfikacji i ewentualnym usprawnieniom, a naszym głównym celem jest wypracowanie optymalnych rozwiązań – mówi Mirosław Antonowicz, członek zarządu PKP S.A.

Rozpoczynając rok temu projekt badawczy w PKP TELKOL, postawiliśmy sobie za cel wsparcie polskiej branży elektromobilności i wypracowanie rozwiązań, które mogłyby z powodzeniem być wykorzystywane w przyszłości na rynku komercyjnym. Oddajemy w ręce użytkowników sprzęt
i usługę dotychczas niekojarzone z koleją. Liczymy na szczere opinie i komentarze, co pozwoli dostarczyć naszym klientom usługę, z której wszyscy będziemy zadowoleni, a która poprawi dostęp do stacji i dworców kolejowych, co przełoży się na zwalczanie wykluczenia komunikacyjnego – dodaje Mirosław Gilarski, prezes zarządu PKP TELKOL.

Do dyspozycji chętnych zostanie oddanych łącznie 20 jednośladów elektrycznych V generacji, które przy wspomaganiu elektrycznym mogą rozwinąć prędkość do 25 km/h. Dla mniej wprawionych użytkowników pojazdy wyposażono w system wsparcia jazdy posiadający trzy tryby wspomagania. Na w pełni naładowanej baterii będzie można przejechać aż 100 km! Co ciekawe, jazda na rowerze jest możliwa również bez wykorzystania silnika elektrycznego przy użyciu siły własnych mięśni. Po skorzystaniu z roweru należy go odstawić na jedną z dwóch stacji znajdujących się przy dworcach we Władysławowie i Helu (odległość pomiędzy nimi wynosi około 33 km).

Obie modułowe stacje ładowania i parkowania oraz wypożyczania pojazdów to zespół 12 stanowisk dla elektrycznych dwukołowców, tj. rowerów, skuterów i hulajnóg. Połowa miejsc przeznaczona będzie na rowery do wypożyczenia, a pozostałe dla użytkowników z własnymi pojazdami.

Każde ze stanowisk dla użytkowników wyposażone będzie w specjalną szafkę z zamkiem elektromagnetycznym, otwieraną zdalnie, przy pomocy dedykowanej aplikacji na smartfona.
W środku znajdą się gniazdo 230V/8A do ładowania jednośladów oraz USB 5V/5A do szybkiego zasilenia przenośnego sprzętu elektronicznego, miejsce do przechowywania małego bagażu podręcznego oraz zintegrowana linka zabezpieczająca zaparkowany pojazd przed kradzieżą.

Wdrażany obecnie projekt pilotażowy jest prowadzony w ramach projektu Elektro ScaleUp, który jest współfinansowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Jego głównym celem jest rozwijanie potencjału elektromobilności w społeczeństwie, a także popularyzacja ekologicznych źródeł transportu. Testy na Półwyspie Helskim są owocem współpracy PKP TELKOL ze start-upem TrybEco z Łodzi i wpisują się w działania PKP S.A. na rzecz rozwoju elektromobilności, a także w coraz bardziej popularną ekonomię współdzielenia.

Ze względu na to, że pilotaż projektu jest wprowadzany w czasie pandemii koronawirusa, żeby zabezpieczyć użytkowników, rowery będą codziennie dezynfekowane. Przy stacjach pojawią się również dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk.