Polacy cyfryzują transport drogowy

Polacy cyfryzują transport drogowy

Dwie polskie firmy informatyczne chcą zrewolucjonizować transport drogowy i mobilność. Jedna zatrudnia kilkuset pracowników i blisko współpracuje z Microsoft, druga powstała przed rokiem i zajmuje niewielki pokój. O tym, co je łączy pisze Magdalena Jackowska-Rejman, kierująca programem Pilot Maker Elektro ScaleUp.

Artykuł ukazał się w portalu RynekInfrastruktury.pl[

Mateusz Maj zapukał do drzwi techBrainers przed rokiem, gdy ogłosiliśmy nabór do Pilot Maker Elektro ScaleUp. Jego obsesją są liczby, a dokładniej – dane. Nie tylko zauważa ich potęgę ilościową, ale przede wszystkim rozumie, jak wpłyną na nasze życie. W 2018 r. eksperci szacowali, że ludzkość w ciągu sekundy wytwarza 20 GB nowych danych. Internet mierzył wówczas 10 jottabajtów. Ile to jest? 10 i piętnaście zer! Dziś trzeba by pewnie dopisać sześć kolejnych. Albo ze dwanaście…

Cyfrowa rewolucja na drogach

Mateusz dostrzegł trend cyfryzacji transportu kołowego. To co już dawno zdarzyło się w lotnictwie czy w żegludze, rewolucjonizuje właśnie podróże drogowe. Nowe samochody nawigują kierowców do celu, informują o korkach i utrudnieniach, a gdy dojdzie do wypadku – powiadamiają ratowników. Pojazdy potrafią badać stężenie alkoholu we krwi kierowcy, kontrolują, czy nie zasypia on za kierownicą, same parkują, a gdy na jezdni pojawi się pieszy – automatycznie hamują. Choć wizja samochodów poruszających się bez kierowców jest dla wielu nadal futurystyczna, to jednak do jej urzeczywistnienia jest dziś bliżej niż jeszcze kilka lat temu.

Stworzony przez Mateusza Maja startup VivaDrive zbudował platformę ułatwiającą modernizację i elektryfikację floty pojazdów oraz efektywne zarządzanie nimi. Rozwiązanie Digital Fleet to unikatowe, cyfrowe rozwiązanie, które wykorzystuje analitykę jazdy. Dane pozyskiwane z elektrycznych samochodów są w czasie rzeczywistym przetwarzane w chmurze przez sztuczną inteligencję, a kierowcy i właściciele otrzymują wskazówki, jak użytkować pojazdy, by zmniejszać koszty czy zwiększać wydajność. Dzięki #DigitalFleet koszt eksploatacji samochodu spada nawet o 4 tys. zł rocznie. Niemała oszczędność, którą odczuje w budżecie firma posiadająca choćby jeden pojazd, a co dopiero klienci flotowi…

Charyzma współpracowników

Projekt VivaDrive od początku rokował komercyjnym sukcesem. Do współpracy startup potrzebował silnego partnera, który zapewniłbym nie tylko wsparcie finansowe, ale również specjalistyczną wiedzę i infrastrukturę do testów. Tylko tyle i aż tyle. Ważne wydało nam się nam jednak coś jeszcze. Charyzma Mateusza wymagała znalezienia firmy, która rozumie ten stan osobowości i zamiast go zabijać, będzie go wzmacniać. To utrudniało zadanie. Korporacje rzadko kiedy czerpią przecież z indywidualizmu. Raczej unifikują, równają do średniej, skutecznie wypalają pomysłowość. Choć, oczywiście, nigdy się do tego nie przyznają.

Regułę potwierdza wyjątek. Na naszym celowniku znalazł się Synerise, lider rozwoju technologii sztucznej inteligencji i Big Data w Europie Środkowej. To polska firma, która do niedawna sama mogła chwalić się mianem startupu, ale szybko urosła, pracując z gigantami rynku IT, takimi jak Microsoft. Profil działalności pasował idealnie. Kluczowa była też jednak panująca w krakowskiej firmie kultura organizacyjna, której osią są wizjonerstwo i konsekwencja w dążeniu do celu. Wartości te uosabia nietuzinkowy założyciel i prezes – Jarosław Królewski.

Będą dzieci z tego małżeństwa

Zainicjowany przez nas mariaż okazał się strzałem w dziesiątkę. Dzięki współpracy z VivaDrive, Synerise odkrył potencjał w elektromobilności. Łącząc swoje siły, obie firmy chcą wesprzeć transformację mobilności i ułatwić podejmowanie decyzji biznesowych i środowiskowych. Już pracują nad kolejnymi wspólnymi projektami, które mogą zrewolucjonizować transport na drodze. Polska wydaje się dla nich zbyt ciasna. Ich plany mają globalny zasięg.

Sektor transportu i mobilności musi zużywać mniej energii w bardziej ekologiczny sposób i ograniczać negatywny wpływ na środowisko. Dlatego VivaDrive zapewnia managerom flot rozwiązanie, dzięki którym ich firmy staną się bardziej wydajne i ekologiczne. Dzięki współpracy z Synerise VivaDrive jest w stanie usprawnić swoje rozwiązanie, wprowadzić system rekomendacji oparty na sztucznej inteligencji, który pomoże menedżerom floty i kierowcom podejmować lepsze decyzje, ograniczyć wypadki, obniżać koszty TCO i skutecznie wprowadzać nowe koncepcje mobilności, w tym auta elektryczne czy car-sharing. Wspólny projekt na pewno będzie miał  pozytywny wpływ na budżet firm jak i na nasze środowisko.

Startup i korporacja różnią się skalą działania. By ich współpraca się udała, muszą znaleźć ścieżkę wspólnego dążenia, ale powinny też dzielić te same wartości. Celami zawsze będą się różnić, bo inne są ich pozycje startowe. By znaleźć i ocenić innowacje, w techBrainers sami najpierw gromadzimy kompetencje. Budujemy niehierarchiczny HUB, oparty na strukturze sieciowej. Pozioma współpraca pozwala na płynny przepływ informacji i wymianę wiedzy między ekspertami, zatrudnionymi przez nas skautami, którzy poszukują innowacji do skomercjalizowania, zaangażowanymi korporacjami i prezentującymi swoje pomysły startupami.

Innovation hub

Połączyliśmy już kilkadziesiąt korporacji z ponad setką startupów. W ramach Pilot Maker Elektro ScaleUp przez ostatnie półtora roku eksplorowaliśmy rynek m.in. dla PKN ORLEN, TAURONA, PGE, PKP Telkol, Carrefoura, Siemensa, Rafako czy Move Telecom. Już dziś wiemy, że ponad 20 wdrożeń zrealizowanych u tych klientów zostanie skomercjalizowanych! Jeśli dodać to do wyników poprzednich projektów – da imponującą liczbę ponad 50 trwałych, zmonetyzowanych wdrożeń.

By osiągnąć taki wynik trzeba dobrej selekcji wstępnej, dopasowania startupu do potrzeb korporacji i odwagi w przyznawaniu się do błędu – na żadnym z etapów rozwoju nie wolno bać się zamykać nierokujące projekty. Trzeba też doskonale zmapować wiedzę w obszarach takich jak energetyka, transport, logistyka, infrastruktura, komunikacja czy cyfryzacja i nauczyć się korzystać z niej w sposób interdyscyplinarny. Przydaje się też umiejętność integrowania celów biznesowych ze społecznymi, bo wiele akceleracji jest współfinansowanych z funduszy europejskich. Pilot Maker Elektro ScaleUp korzysta na przykład ze środków przeznaczonych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Magdalena Jackowska-Rejman

Łączy startupy z korporacjami. Współzałożycielka i prezes firmy techBrainers, która stworzyła autorską metodą akceleracji Pilot Maker. W ramach programu Pilot Maker Elektro ScaleUp techBrainers poszukuje innowacji dla PKN ORLEN, TAURONA, PGE, Siemensa, Carrefour Polska czy PKP Telkol. Pilotaż Elektro ScaleUp jest finansowany z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, poddziałanie 2.4.1 Centrum analiz i pilotaży nowych instrumentów inno_LAB. Więcej informacji na temat założeń pilotażu dostępnych jest na stronie poir.parp.gov.pl/elektroscaleup.