PKN ORLEN

PKN ORLEN

Elektromobilność? Kierunek ORLEN!

Elektromobilność? Kierunek ORLEN!

Udział PKN ORLEN w programie Elektro ScaleUp, to dodatkowa okazja do zwiększenia zaangażowania w rozwój elektromobilności w regionie. Stoimy na progu globalnej rewolucji, która może na zawsze zmienić dotychczasowe branże motoryzacyjne oraz transportowe. Dlatego tak ważne jest zaangażowanie Koncernu w każdy element ekosystemu e-mobilności począwszy od inwestycji w infrastrukturę, kończąc na innowacyjnych metodach magazynowania energii włącznie.

Najbardziej namacalnym obszarem obecności koncernu w segmencie elektromobilności jest program budowy sieci 150 szybkich ładowarek dla pojazdów elektrycznych, zlokalizowanych na stacjach paliw w Polsce. Stacje ładowania samochodów elektrycznych będą obsługiwać wszystkie typy pojazdów elektrycznych oferowane na rynku europejskim i zostaną wyposażone w dwa złącza do ładowania pojazdu prądem stałym oraz przemiennym.

Rozwój rynku elektromobilności pośrednio przyczynia się do wzrostu innowacji w obszarze specjalistycznych produktów petrochemicznych. Tworzy to potencjał do wzrostu innowacyjności na rynku materiałów funkcjonalnych i nowoczesnych komponentów niezbędnych do budowy nowoczesnych pojazdów. W tym kierunku konsekwentnie rozwijany jest łańcuch wartości oraz prowadzone są inwestycje w rozbudowę instalacji produkcyjnych, celem sprostania nadchodzącym wyzwaniom.

Z perspektywy Koncernu rozwój elektromobilności stanowi wyzwanie, ale również wielką szansę dla uzyskania synergii wynikającej z zaangażowania różnych obszarów technologicznych. Obecność PKN ORLEN w projekcie wynika z przeświadczenia, że jeszcze większą synergię można uzyskać stawiając na współpracę z dynamicznym środowiskiem małych firm technologicznych z obszaru elektromobilności. Koncern podejmując działania mające na celu zaciśnięcie współpracy ze startupami, chce pozyskać nowe technologie, których implementacja pozwoli na dalszy dynamiczny rozwój w nadchodzących latach.

Wyzwania

Technologie ładowania pojazdów elektrycznych

Efektywne kosztowo ładowarki DC+AC, nowe technologie szybkiego ładowania pojazdów, systemy umożliwiające kompatybilność ładowarek, mobilne ładowarki umożliwiające naładowanie pojazdów w sytuacji braku dostępu do sieci energetycznej.

Zarządzanie procesem ładowania oraz usługi związane z ładowaniem

Systemy umożliwiające efektywne rezerwowanie oraz zarządzanie miejsc podczas sesji ładowania, dynamic-pricing zarządzanie cenami energii w zależności od pory dnia w ramach procesów ładowania, rozwiązania umożliwiające rozliczenie posiadaczom pojazdów elektrycznych nadwyżki niewykorzystanej energii elektrycznej, technologie umożliwiające efektywne magazynowanie energii elektrycznej.

Monetyzacja procesu ładowania i komponenty do e-pojazdów

Rozwiązania umożliwiające efektywne zagospodarowanie czasu klienta podczas procesu ładowania w zakresie skutecznej sprzedaży produktów i usług. Wykorzystanie produktów przemysłu petrochemicznego o do wytwarzania komponentów dla pojazdów elektrycznych.

caret-down caret-up caret-left caret-right
Patrycja Klarecka Członek Zarządu PKN ORLEN ds. Sprzedaży Detalicznej.

Obecność w projekcie  akceleracyjnym Pilot Maker Elektro ScaleUp umożliwi Koncernowi implementowanie innowacyjnych rozwiązań oferowanych przez technologiczne startupy, działanie to przełoży się na rozwój produktów oraz usług oferowanych przez PKN ORLEN. Współpraca ze startupami  pozwoli nam śledzić nowe trendy technologiczne oraz aktywnie budować kulturę innowacji w organizacji, stanowiącą fundament rozwoju podstawowych oraz pozostałych segmentów działalności PKN ORLEN.