Grupa TAURON

Grupa TAURON

W ramach pierwszej edycji Pilot Maker Grupa TAURON
pozyskała od startupów i wdrożyła osiem nowatorskich technologii.

TAURON ma już za sobą pierwsze doświadczenia z elektromobilnością. Wspólnie z MPK w Jaworznie, od kilku lat testuje napędzane prądem autobusy miejskie oraz systemy ich ładowania. Pod koniec 2018 r. zaprezentował mechanizm szybkiej wymiany baterii w tych pojazdach.

Firma inwestuje też w carsharing. W Katowicach uruchomiła pilotażowo miejską wypożyczalnię e-samochodów i zbudowała ponad 30 punktów ich ładowania. Doświadczenia z tego projektu zostaną wykorzystane do rozwoju kompleksowej usługi adresowanej do klientów biznesowych i samorządów.

Kierunki rozwoju innowacji w Grupie TAURON wytycza Strategiczna Agenda Badawcza. Firma jest otwarta na innowacje i współpracę ze startupami. Była głównym partnerem pierwszej edycji programu Pilot Maker, dzięki któremu pozyskała od startupów i komercyjnie wdrożyła osiem nowatorskich technologii.

Wyzwania i obszary zainteresowań

Integracja transportu elektromobilnego w mieście

Narzędzia IT (systemy software) integrujące poszczególne obszary e-mobility (stacje ładowania, samochody elektryczne, skutery, hulajnogi), umożliwiające dynamiczne zarządzanie cenami przejazdów, integrację z programami lojalnościowymi.

Efektywne kosztowo systemy ładowania

Kompleksowe systemy ładowania, trwałe, o wysokiej sprawności, rozbudowane o elementy smart city. Małe ładowarki DC umożliwiające łączenie magazynu energii i fotowoltaiki z modułem komunikacyjnym. Rozwiązania poprawiające jakość usługi ładowania.

Optymalizacja modeli carsharingowych

Systemy zarządzania pojazdem elektrycznym, w tym dostosowanych do carsharingu. Aplikacja zbierająca dane z samochodu użytkownika dotyczące rodzajów, sposobu i lokalizacji ładowania.

caret-down caret-up caret-left caret-right
Jarosław Broda Wiceprezes Zarządu TAURON Polska Energia
Najlepszym sposobem stymulowania rozwoju rynku elektromobilności jest znalezienie skutecznych modeli biznesowych, których wypracowanie jest naszym celem w ramach Pilot Maker Elektro ScaleUp. Ta innowacyjna formuła, tworząca sieć liderów biznesowych i h technologicznych w obszarze e-mobility, stanie się, mam nadzieję, jednym z kół napędowych rozwoju elektromobilności w Polsce.